Delovanje gasilcev in gasilskih organizacij PDF Natisni E-pošta

O gasilcih

Gasilci se ločimo na prostovoljne in poklicne. Prostovoljni gasilci smo organizirani v PGD-je (Prostovoljna gasilska društva), ki jih je v Sloveniji približno 1400. Poklicni gasilci so organizirani v IGD-jih (Industrijskih gasilskih društvih) in poklicne gasilske brigade. Poklicne gasilske brigade so v Sloveniji samo v večjih mestih (Ljubljana, Maribor...). Manjša mesta imajo PGD-je z poklicnim jedrom (nekaj poklicnih gasilcev). Vsi skupaj, delujemo pod okriljem Gasilske zveze Slovenije. Prostovoljno gasilstvo je značilno za: Slovenijo, Hrvaško, Italijo, Avstrijo, Nemčijo, Portugalsko, Švico, Liechtenstein. Druge države kot so Velika Britanija in Latvija imajo samo poklicne gasilce. Na Danskem zagotavljajo požarno varnost privatna podjetja, ki jih izberejo lokalne skupnosti. Na Madžarskem, sicer imajo 1000 PGD-jev vendar je od teh samo 40 operativno sposobnih (oz. imajo poklicno jedro), tako da požarno varnost zagotavljajo poklicni gasilci. Naloga gasilcev je gašenje požarov, vendar se število požarov z leti zmanjšuje, kar je posledica boljše preventive in osveščanja prebivalcev. Povečuje se število naravnih, prometnih in drugih nesreč.

Osnovne naloge gasilcev:

• Reševanje

Reševanje je primarna naloga gasilcev in pomeni preprečiti neposredno življenjsko ogroženost oseb ali živali.

• Gašenje

Gašenje je najstarejša naloga gasilcev. Za gašenje različnih požarov se uporabljajo različna tehnična sredstva.

• Varovanje

Varovanje predstavljajo požarne straže na prireditvah, redno preverjanje hidrantnega omrežja in izvajanje preventive.